Швајцарија: Легитимноста на Лукашенко нема потреба од признавање

Макфакс

25/09/2020

14:36

297

Големина на фонт

а а а

За инаугурацијата на белорускиот претседател Александар Лукашенко не е потребна посебна изјава за признавање или непризнавање од Берн, бидејќи принципот на Швајцарија е да ги признава само државите, а не нивните влади, изјави за ТАСС Министерството за надворешни работи на Швајцарија.

Одговарајќи на барањето да се разјасни позицијата на Швајцарија за признавање или непризнавање на Лукашенко за претседател на Белорусија, портпаролот на швајцарското Министерство за надворешни работи, Пјер-Ален Елтшингер, изјави дека не е практика на Швајцарија или да ги признава или да не ги признава владите.

„Како принцип, Швајцарија признава само држави. Резултатот од изборите, сепак, треба да ја претставува волјата на народот“, рече Елтшингер.

Лукашенко во средата по шести пат положи заклетва како претседател на Белорусија. За прв пат во историјата, датумот на церемонијата не беше објавен однапред. По церемонијата, голем број земји изјавија дека не го признаваат легитимитетот на Лукашенко.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Џозеф Борел објави дека ЕУ смета оти инаугурацијата и новиот претседателски мандат на Лукашенко нема доволен демократски легитимитет и затоа ги преиспитува своите односи со републиката.

Протестите на национално ниво ја зафатија Белорусија по претседателските избори на 9 август. Според официјалните резултати на Централната изборна комисија, Лукашенко победи со огромно мнозинство од 80,10 отсто од гласовите.

Неговиот најблизок ривал на трката, Светлана Тихановскаја, се најде на второто место со 10,12 отсто од гласовите. Таа одби да ги признае резултатите, ја напушти Белорусија и отиде во Литванија. Откако резултатите од излезните анкети беа објавени доцна на 9 август, во центарот на Минск и другите белоруски градови избија масовни протести.

За време на постизборениот период, митинзите прераснаа во жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата. Како одговор, белоруските власти ги осудија тековните превирања и побараа да се запрат овие неодобрени протести.Спонзорирани линкови

Маркетинг