Пендаровски му го предаде мандатот на Заев за составување нова влада

Макфакс

13/08/2020

12:33

1.343

Големина на фонт

а а а

Претседателот на државата, Стево Пендаровски напладне во Вилата Водно му го предаде мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Церемонијата се случи откако Заев, во име на коалицијата ‘Можеме’, која има освоено најголем број пратенички мандати во Собранието, го информирал вчера претседателот Пендаровски за преговорите со повеќе партии за обезбедување на неопходното мнозинство во Собранието за избор на влада.

Давање на мандат за составување на влада -

Претесдател Стево Пендсровски.

Posted by MИА.mk on Thursday, August 13, 2020

„Чест и одговорност ми е што согласно Уставот како предводник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ денеска од страна на претседателот Пендаровски го добивам мандатот за нова демократска, европска влада со институции коишто подобро ќе им служат на граѓаните“, рече Заев. Тој најави дека во рок од 20 дена ќе изготват програма и ќе направат обид за составување на стабилна влада.Спонзорирани линкови

Маркетинг