Денеска регистрирани 168 нови случаи на коронавирус во земјава: 3-ца починати, 70 оздравени лица

Точка

09/07/2020

15:34

3.088

Големина на фонт

а а а

Во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19, извести министерот за здравство д-р Венко Филипче.

По градови:

- Скопје 83

- Куманово 8

- Дебар 2

- Штип 6

- Прилеп 3

- Тетово 26

- Струга 5

- Битола 2

- Охрид 8

- Гостивар 8

- Крива Паланка 1

- Крушево 1

- Кочани 1

- Пробиштип 2

- Македонски Брод 1

- Свети Николе 4

- Кичево 6

- Ресен 1

Починати се 3 лица, двајца пациенти од Скопје и еден од Гостивар. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени лица. 

- Скопје 48 

- Тетово 18

- Велес 1

- Гостивар 1

- Кочани 1

- Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 72.690 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7572, бројката на оздравени пациенти е 3624, на починати е 362, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3586.Спонзорирани линкови

Маркетинг