Жешки наслови од регионот: Вонредна состојба во 16 српски градови, брачна двојка свесно ширела коронавирус во Словенија

Точка

07/07/2020

11:01

2.651

Големина на фонт

а а а

43 новозаразени со коронавирус во Грција, дури 20 од нив се Срби, Мета: Иднината на Косово и Србија е во Европската унија, Издадено предупредување за удари на орканска бура во Хрватска.

Србија


1. Вонредна состојба во 16 градови поради коронавирусот

2. Епидемиологот Радовановиќ: На 2-ри јули од коронавирус починаа 52 лица, а не 6!

3. Се зајакнуваат контролите на заразените кои се во домашна изолација

4. На 12-ти јули стартува новиот дијалог на Белград со Приштина

5. Музичари заразиле 25 лица на неколку прослави во Ваљево

Грција


1. 43 новозаразени со коронавирус, дури 20 од нив се Срби

2. Се отвораат границите за Британците

3. Уапсени две лица со речиси 5 илјади наркотични таблети

4. До смрт избоден 19-годишен мигрант во бегалскиот камп Мориа на Лезбос

5. Објавена е листата со медиуми кои добиле финансиски средства за кампањата „Остануваме дома“

Албанија


1. Мета: Иднината на Косово и Србија е во Европската унија

2. Можно е свикување на Советот за национална безбедност поради коронавирусот

3. „Ер Албанија“ ги враќа летовите кон Лондон

4. Во 2019-та година извозот опаднал за 3,8%, увозот се зголемил за 1,2%

5. „Рестарт“ на градскиот превоз во Тирана

Бугарија


1. Се воведуваат построги казни за непочитување на мерките

2. Борисов на сослушување поради врските со бизнисменот Бобоков

3. Притвор под стража за Марков и Балтов

4. Полави во Софија

5. Вонредната состојба ќе остане активна најмалку до крајот на јули

Хрватска


1. Се појави кит на само 200 метри од плажата кај Оребиќ

2. Епидемиологот Каиќ: Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено

3. Нова влада за 20 дена, ќе има 8 министерства помалку?

4. Црвен метеоаларм: Издадено предупредување за удари на орканска бура

5. На Јадранот околу 400 илјади туристи

Црна Гора


1. Воведен е карантин за лица кои доаѓаат од Србија

2. Банкарскиот сектор добро се справува со последиците од корона-кризата

3. 60 новозаразени со коронавирус

4. Мирановиќ: Затворањето на Подгорица зависи од граѓаните

5. Над илјада пензионери потпишаа поддршка на СПЦ

Словенија


1. Им се заканува затворска казна: Брачна двојка свесно ширела коронавирус

2. 16 новозаразени со коронавирус

3. Министерот Логар вети поддршка за Албанија на патот кон ЕУ

4. Дебата во парламентот околу апликацијата за следење на контактиќ

5. Барбара Антолиќ Вупора е првата Словенка која доби мандат во хрватскиот парламентСпонзорирани линкови

Маркетинг