Неодолива кремпита: Кремасто богатство од вкусови кои ги обожуваат сите генерации

Точка

06/07/2020

18:21

1.536

Големина на фонт

а а а

Денеска ви претставуваме рецепт за божествен десерт кој ќе ги задоволи сите вкусови.

Потребни состојки: 

- 2 л. млеко

- 500 мл. вода

- 250 гр. густин

- 40 лажици шеќер

- 2 ќесички ванилин шеќер

- 6 јајца (одвоени белките од жолчките)

- 6 лажици брашно

- 250 мл. павлака за шлаг

Плус: кори за кремпита


Начин на припрема:

1. Ставете ги млекото и шеќерот на тивок оган да зовријат, а за тоа време во посебен сад ставете вода, додајте ги жолчките, густинот и брашното, па добро изматете.

2. Во зовриеното млеко изматете ја мешавината на вода и жолчки, па згответе го кремот.

3. Во друг сад, изматете ги белките во цврст снег, па полека и постепено додавајте ги во врелиот крем.

4. Добиениот крем ставете го на кора лиснато тесто и оставете го да се излади.

5. Во изладениот крем додајте ја изматената павлака за шлаг, па ставете ја втората кора од лиснатото тесто.

6. Изладете ги кремпитите уште малку, а потоа послужете ги.

Пријатен апетит!Спонзорирани линкови

Маркетинг