Кое Porsche е побрзo? 911 Turbo S или Taycan Turbo S

Точка

06/07/2020

15:27

847

Големина на фонт

а а а

Нова трка во забрзување на двата моќни модели на Porsche, а победник може да биде само еден.

Porsche 911 е еден од најпопуларните автомобили на планетата, а овојпат 911 Turbo S застана на линија со првиот електричен автомобил на Porsche - Taycan Turbo S.

Под хаубата на 911 се наоѓа 3,8-литарскиот Turbo S мотор кој развива 650 коњски сили и 800 Nm максимален обртен момент, а неговиот противник со два електромотори има 761 коњски сили и 1050 Nm максимален обртен момент.Спонзорирани линкови

Маркетинг