Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Макфакс

05/07/2020

15:44

3.608

Големина на фонт

а а а

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени лица од: Скопје-26, Велес-2, Гостивар-3, Кичево-3, Ресен-6.

Починати се 7 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Крушево.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 50 и 70 години.

Во ГОБ „8 септември“ починаа пет пациенти на возраст од 56, 62, 64, 65 и 82 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7046, бројката на оздравени пациенти е 3027, на починати е 341, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3678. Од вчерашните тестирања еден е контролен, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3394, активни 2007

• Куманово 797, активни 244

• Дебар 109, активни 57

• Штип 374, активни 161

• Прилеп 282, активни 56

• Тетово 766, активни 392

• Струга 265, активни 167

• Велес 196, активни 43

• Битола 61, активни 22

• Охрид 204, активни 175

• Кавадарци 21, активни 15

• Гостивар 156, активни 93

• Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

• Струмица 17, активни 9

• Крива Паланка 16, активни 10

• Радовиш 4, активни 0

• Крушево 7, активни 3

• Кочани 74, активни 21

• Пробиштип 26, активни 17

• Демир Хисар 2, активни 1

• Македонски Брод 6, активни 4

• Пехчево 6, активни 3

• Берово 3, активни 0

• Валандово 6, активни 2

• Виница 3, активни 0

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 5, активни 2

• Свети Николе 42, активни 37

• Кичево 48, активни 39

• Ресен 122, активни 89

• Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1032 теста се преку: ИЈЗ –480, Авицена –101, Биотек –130, МАНУ -113, Жан Митрев (Филип Втори) -87, Систина со PCR метода -90, ЦЈЗ Битола-31. Досега во земјата се направени вкупно 67.165 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 88 пациенти. На кислородна поддршка се 54 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 30 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 4 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 12 нови, вкупно хоспитализирани се 123 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 92 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 415

• Аеродром – 159

• Бутел – 173

• Гази Баба – 207

• Центар – 150

• Карпош – 167

• Сарај – 154

• Кисела Вода – 118

• Ѓорче Петров – 116

• Студеничани – 115

• Шуто Оризари – 93

• Арачиново – 51

• Илинден – 33

• Петровец – 16

• Чучер Сандево – 18

• Сопиште – 13

• Зелениково-7

• Странец – 2Спонзорирани линкови

Маркетинг