За кратко време станаа вирални: Дали забележувате што се случува на овие фотографии?

Точка

30/06/2020

18:58

2.557

Големина на фонт

а а а

Сигурно некогаш ви се случило да препознаете различни работи во случајни фотографии, но можеби не сте знаеле за каков психолошки феномен станува збор.

Пареидолија доживеале голем број луѓе, а наједноставен пример може да биде препознавање на лица во необични форми на облаците.

Социјалните мрежи се преполни со такви фотографии, а во галеријата подолу може да забележите многу вакви моменти.


Спонзорирани линкови

Маркетинг