Приказната за Поршето на Џенис Џоплин кое на аукција беше продадено за 1.76 милиони долари

Точка

14/02/2020

18:50

2.331

Големина на фонт

а а а

Porsche 356C 1600 кабрио од 1964-та година само по себе претставува редок примерок од автомобил.

Пазарот, односно луѓето откриле дека постои ограничено снабдување со овие машини пред многу години, кога дури и оние најмалку саканите автомобили почнале “да се селат на територијата на половните автомобили“.


Но, станува збор за редок примерок на Porschea во сопственост на славните: тој носи ознака која Џенис Џоплин ја нарекла “историја на универзумот“.

Затоа кабриолетот SC 1900 Porche 356 C 1600 SC, кој некогаш бил во сопственост на оваа кантавторка, во 2015-та година продаден е за 1.76 милиони долари во организација на компанијата RM Sothebi „Driven bi Disruption“ во Њујорк.


Станува збор за рекорд во продажба на аукција на таков модел возило, објавиле од „Sotheby's“.

Иако многу од рок ѕвездите од 60-те години се срамеле да трошат пари на автомобили, Џенис всушност ова Porsche 356 го купила за 3.500 долари од продавница за половни автомобили.


Џенис Џоплин токму овој автомобил го возела многу време, а истиот бил паркиран пред холивудскиот хотел каде што таа почина поради предозирање со хероин во 1970-та година. 
Спонзорирани линкови

Маркетинг