Американските медиуми масовно пишуваат за новата руска пушка: Ова е страв и трепет на военото поле

Точка

21/11/2019

20:58

8.846

Големина на фонт

а а а

Американски магазин високо ја оценил новата верзија на руската автоматска пушка AС-12, велејќи дека е „страв и трепет за военото поле“.

Во текстот се објаснува дека е направена за специјалните сили на Федералната служба за безбедност на Русија и предвидена е за прилики кога опсегот не е толку важен.

Муницијата 12,7 55 милиметар СК-130 му овозможува на оружјето веднаш да ја неутрализира целта. Ова овозможува екстремна флексибилност при справување со тактички задачи на кратки и ултра кратки растојанија.

Оружјето користи и три видови муниции што ја докажуваат неговата сестраност.

АС-12 е направена од Централното биро за истражување за дизајн и спорт и ловско оружје по налог на ФСБ на Русија. Американската пушка е вклучена во составот на вооружените специјални сили на ФСБ во 2011-та година.Спонзорирани линкови

Маркетинг