Историски подвиг - го победила ракот па четирипати без прекин го препливала Ла Манш

Точка

17/09/2019

20:40

1.628

Големина на фонт

а а а

Американката Сара Томас (37) стана првата личност која го преплива Ла Манш кој го одвојува островот Велика Британија од северна Франција, четирипати без престан.

Томас епскиот предизвик го започнала во раните утрински часови во неделата, а го завршила за нешто повеќе од 54 часа во Довер.

Доверскиот премин е најдолгиот дел од каналот кој е широк 34 километри.

Пливачката на ултрамаратонот на отворено која минатата година се излечила од рак на дојка својот успех го посветила на луѓето кои ја победиле таа опасна болест.

Само три пливачи претходно успеале да го препливаат Англискиот канал трипати без прекин.

Официјалниот набљудувач Кевин Марфи изјавил дека Томас на овој начин ги проверила границите на нејзината издржливост.

„Прекрасно е, апсолутно импресивно. На крајот сите бевме многу емотивни“ - изјавил Марфи.

Американката првпат го препливала Ла Манш во 2012-та година, а потоа во 2016-та. Во саботата пред да го започне својот подвиг таа на Фејсбук напишала дека стравот ѝ е предизвик.

„На ова чекав подолго од две години и силно се борев за тоа. Дали сум сто проценти подготвена? Не. Но, јас сум најдобра моментално“ - напишала Томас.

View this post on Instagram

54hours and 10 minutes. 4 times non stop swim across the channel. Sarah Thomas is an absolute legend! This epic challenge comes after she survived breast cancer. She endured chemotherapy and radiotherapy last year. She dedicates this achievement to all cancer survivals. YOU ARE AMAZING, SARAH ❤️ Following the last leg of the swim was nail bitting with the extended course due to change of tide...You make the world a better place and shows everyone what is possible when you set your mind to it. Congratulations, brave woman. Congratulations to the team supporting her. You’re all such an inspiration! #sarahthomas #sarahthebeast #cancersurvival #swimthechannel #swim #outdoorswimmingsociety #outdoorswimming #wildswimminguk #positivemindset #positivemind #outofthecomfortzone #teamwork #teamsupport

A post shared by Debora Galende (@debora_galende) on
Спонзорирани линкови

Маркетинг