„Македонија блокира“ порача: Ќе се мрзнеме цел ден, промена на име нема да има

Макфакс

11/01/2019

13:34

1.116

Големина на фонт

а а а

Пред Законодавниот дом започна протестот на „Македонија блокира“. Граѓаните кои се против промената на уставното име веќе трети ден паралелно со 75-тата собраниска седница на чии дневен ред се токму уставните измени, се собираат пред Собранието.

„Го повикувам македонскиот народ да излезе и да не дозволиме името да ни го сменат. Ќе останеме на овој студ колку што е доволно и ќе вршиме притисок се додека не се откажат“, изјави Драган Угриновски од „Македонија блокира“.

На протестите денеска поддршка даде и експратеничката Солза Грчева. Таа изјави дека погазено и Собранието, и народот и дражавата, и затоа дава поддршка на протестите. „Собранието оддамна е погазено, уште на 30-ти септември, а внатре нема народни избраници, туку политички пазарџии. Сме виделе се и сешто, но ова го достигна врвот“, изјави Грчева.

Во средата на протестите се приклучија и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски посочи дека тие нема да дадат легитимитет за промената на Уставот и дека ќе го искористи своето право на демократски протест, по што со неговите сопартијци се приклучија на протестот на „Македонија блокира“.

Денеска е неизвесно дали од опозицијата ќе се приклучат на протестите имајќи го предвид фактот, што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, свика седница на Извршниот комитет на партијата поради актуелните случувања поврзани токму со уставните измени.Спонзорирани линкови

Маркетинг