НБА Топ 5: Страшни асистенции на маестро Дончиќ, Вилијамс со брутално забивање до позиција број еден

Бостон Селтикс и Далас Маверикс славеа на средбите кои рано утрово се одиграа во НБА лигата, победи кои имаа различно значење за двете екипи. Селтикс со истата ја затвори полуфиналната серија со Кливленд Кавалирс (4-1), додека пак Мaверикс со брејкот на теренот на Оклахома Сити Тандер поведе со 3-2 и ќе има можност во својот дом да ја реши оваа пресметка и обезбеди финале на Западот. Пет потези беа избрани од споменатите соочувања, топ листа во која во елемент го имаме Дончиќ со маестрални асистенции, меѓутоа шампионското место е резервирано за Вилијамс кој имаше брутално забивање.