Стјуардесата остана заробена во Дубаи! По грозоморниот напад се обидела да се самоубие, властите и го блокирале пасошот: Се огласи премиерот

Точка

10/07/2024

17:11

4.055

Големина на фонт

а а а

Пред ирскиот парламент се најде случајот со Ирката Тори Тауи (28), која судот во Дубаи ја обвини за обид за самоубиство, а лидерот на партијата Шин Фејн побара од ирската влада да интервенира.

Стјуардесата Тауи, која работела како член на екипажот за авиокомпанија во Обединетите Арапски Емирати, изјавила дека се обидела да се самоубие откако била нападната од нејзиниот сопруг од Јужна Африка.

Портпаролот на правната група „Притворени во Дубаи“ (ДиД) тврди дека сопругот на Тори дошол по неа со нож и ја удрил.

Тори рече дека се обидела да си го одземе животот по нападот, поради што имала модринки и тешки повреди.


Но, откако беше одведена во полициска станица, Тори Тауи сега се соочува со обвиненија за пијанство и обид за самоубиство пред судот во Дубаи.

Нејзиниот пасош е блокиран и не може да се врати во Ирска.

„Не знам што ќе се случи на суд следната недела. Очајно сакам да се вратам дома во Ирска и сето ова да го оставам зад мене. Барам помош од премиерот“, рече таа во изјавата преку DiD.

Министерството за одбрана соопшти дека Тауи може да се соочи со долготрајна затворска казна во затвор познат по „кршење на човековите права и тортура“.

Рада Стирлинг, извршен директор на DiD, рече:

„Ги повикуваме властите во Дубаи веднаш да ги отфрлат обвиненијата против Тори, да ја укинат забраната за патување и да ја пуштат да лета дома во Ирска со нејзината мајка.

Како што рече таа, ОАЕ направија големи напори за односи со јавноста за да го промовираат алкохолот како легален во земјата.


„Во реалноста, луѓето сè уште редовно се обвинуваат за пиење и поседување алкохол. Искуството на Тори не е ништо помалку од трагично и искрено, таа има среќа што е жива. Тори договорила да лета дома во Ирска, но кога пристигнала на аеродромот, таа ѝ беше кажано дека случајот на нејзиниот сопруг против неа е отфрлен, но забраната за патување остана“, рече Стирлинг.

Лидерот на Шин Фејн, Мери Лу Мекдоналд денеска во ирскиот парламент изјави дека Тори е под огромен стрес и сака да се врати дома.

Мекдоналд го повика ирскиот премиер Сајмон Харис итно да интервенира и да обезбеди нејзино враќање во Ирска.

Премиерот Харис рече дека не е целосно запознаен со случајот, но дека со задоволство би интервенирал во соработка со Мекдоналдс и другите колеги за да види како да и помогне на ирската државјанка која, очигледно, се нашла во страшни околности.

Тори Тауи моментално се наоѓа во изнајмен стан каде што очекува да се појави пред судот во Дубаи на 18 јули и е предупредена дека може да добие затворска казна.
Спонзорирани линкови

Маркетинг