„Кандидирајте се и повикајте ме на Конвенцијата“, Бајден конечно кажа што мисли, „не му е гајле“ што водечките демократи бараат од него да се повлече

Точка

09/07/2024

20:07

1.799

Големина на фонт

а а а

Американскиот претседател Џо Бајден, во писмо до демократите во Конгресот, цврсто се спротивстави на повиците да се откаже од својата кандидатура и повика на „крај“ на внатрепартиската драма што ја распарчува од неговиот проблематичен настап за време на дебатата.

Бајден се обидува да ја поттикне длабоко проблематичната Демократска партија во време кога членовите на Конгресот се враќаат во Вашингтон и се соочени со избор: да одлучат дали да работат на заживување на кампањата или да го сменат лидерот на партијата, во клучно време за неговиот ре- избор и нивната политичка иднина.

Во писмото на две страници, Бајден напиша дека „прашањето како да се оди напред се дискутира повеќе од една недела. И време е тоа да заврши“. Тој нагласи дека партијата има „една работа“, а тоа е да го победи републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп во ноември.

Имаме 42 дена до Демократската конвенција и 119 дена до изборите“, рече Бајден во писмото што го дистрибуираше неговата кампања за реизбор. „Секое слабеење на решителноста или недостаток на јасност за задачата што претстои само му помага на Трамп и нè повредува. Време е да се здружиме, да одиме напред како обединета партија и да го победиме Доналд Трамп“.


Писмото уследи по телефонското интервју во утринската емисија на MSNBC, во кое тој инсистираше на тоа дека „обичните демократи“ сакаат тој да остане во трката и рече дека е „фрустриран“ од повиците на партиските функционери да се повлече. „Тие се големи имиња, но не ми е грижа што мислат тие големи имиња“, рече Бајден. Пораката дека останува во трката ја повтори и на приватен повик со донатори, пренесува Ројтерс.

Тој фрли ракавица во лицето на критичарите и им порача дека ако се сериозни, треба да „се кандидираат за претседател, да го предизвикаат на конвенцијата“ или да застанат зад него против Трамп.

Еден од водечките демократи во Сенатот, сенаторот Дик Дурбин, им рече на новинарите дека кандидатурата на Бајден „ќе се дискутира темелно оваа недела“ и дека тој разговарал за ова прашање со најмалку 10 негови колеги кои имале различни ставови.

„Американската јавност е многу загрижена за неговиот капацитет да продолжи да служи како врховен командант и тој ќе мора да направи повеќе за да ја убеди јавноста. Повеќе од само испраќање писмо до Конгресот“, им рече на новинарите демократскиот конгресмен Џо Морела.


Некои демократски членови на Конгресот сметаат дека изборниот штаб треба да му овозможи на Бајден да биде поспонтан пред гласачите.

„Треба да му се дозволи на Џо да биде Џо“, рече сенаторот Алекс Падиља.

Вознемиреноста расте додека врвните демократски пратеници се придружуваат на повиците Бајден да се повлече од функцијата, на што тој се спротивставува. Во исто време, некои од неговите најверни поддржувачи ја удвојуваат борбата за претседателската функција на Бајден, инсистирајќи на тоа дека нема кој подобар да го победи Трамп на, според многумина, најважните избори во нивните животи.

Додека демократските членови на Конгресот размислуваат дали Бајден треба да остане или да замине, се чини дека нема лесни одговори. Ова е слаба и многу нестабилна точка за партијата на претседателот. Демократите кои работеа заедно со Бајден со години, ако не и децении, и кои ја ценат неговата животна работа и политичките приоритети, сега се вознемирени од непријатни прашања за неговата политичка иднина. И ова се случува додека Бајден е домаќин на светските лидери на самитот на НАТО оваа недела во Вашингтон.


Времето не е на нивна страна, речиси еден месец од Демократската национална конвенција и само една недела пред републиканците да се соберат во Милвоки за повторно да го номинираат Трамп за свој претседателски кандидат. Многу демократи велат дека фокусот треба да биде ставен на осудата за кривично дело на Трамп во случај на тајни плаќања на порно ѕвездата Сторми Даниелс и во очекување на федералните обвиненија во неговиот обид да ги поништи изборите во 2020 година.

Ова е она што самиот Бајден може да го нарече пресвртница. Додека тој вели дека ќе се повлече само „ако Господ Семоќниот дојде и му каже тоа“, демократите во Претставничкиот дом и Сенатот одлучуваат колку тешко сакаат да се борат со претседателот за да го промени курсот или дали воопшто сакаат да го сменат курсот.

Во обид да се „стане на иста страница“, лидерот на Демократската партија во Претставничкиот дом, Хаким Џефрис, ги повикува колегите на приватни состаноци пред да ги открие своите преференции, според лице запознаено со ситуацијата, кое инсистираше на анонимност. Во понеделник планира да ги собере демократите чии кандидатури за реизбор се најмногу загрозени.
Спонзорирани линкови

Маркетинг