Јапонците без проблем го поминуваат денот на сонце бидејќи користат трик кој функционира и на +40

Точка

08/07/2024

14:00

11.913

Големина на фонт

а а а

Просечната температура на воздухот во Јапонија во лето достигнува 27 степени. Најтопол месец е август, но и во јули е топло. Притоа, тешко е да се види дека некој жител на Јапонија тешко се справува со горештините. Во земјата на изгрејсонцето знаат како да се справат со високите температури.

Освен што јадат лесна храна, пијат многу течности и носат светла облека од лесни, природни материјали, Јапонците секогаш носат чадори. Покрај тоа, тие имаат уште еден докажан трик кој функционира и на +40.


Имено, утврдено е дека обична светла марама навистина може да ви помогне да се разладите. Јапонците прво ја натопуваат во ладна вода, па ја врзуваат околу вратот.

Имено, вратот е рефлексогена зона. Во него се концентрирани големите крвни садови, а мократа марама носи ослободување од топлината. Дека методот навистина функционира, потврдува и фактот што во некои продавници денес можете да купите марами со ефект на ладење.

Покрај горенаведеното, важно е да избегнувате да престојувате на сонце во периодот од 10 до 17 часот, да не консумирате алкохол и пијалаци со премногу кофеин и шеќер и да се туширате со млака вода.Спонзорирани линкови

Маркетинг