[ВИДЕО] Во близина на Москва изгоре зграда – осум загинати, луѓето во паника скокаа од прозорците

Макфакс

24/06/2024

19:14

1.679

Големина на фонт

а а а

Се запали зграда во Фрјазин, град кој се наоѓа на 25 километри североисточно од Москва. Најмалку осум лица загинаа, јави ТАСС.

Итната помош потврдила дека дошло до уривање на градежната конструкција.

Девет лица останале заробени во зградата за време на пожарот. Снимката објавена од Канал 112 на Телеграм покажува како некои луѓе кршат прозорци додека црниот чад излегува од зградата.

На социјалните мрежи се прошири видео на кое се гледа како маж скока од прозорец од голема височина. Друг, со тешки изгореници, паднал од горните катови.

„Напорите се насочени кон спасување луѓе и гаснење на пожарот“, изјави претходно извор од службата за итни случаи. На местото беше испратен хеликоптер Ка-32 од Московскиот авијациски центар за да помогне во гаснењето на пожарот, потврди прес-службата на руското Министерство за вонредни ситуации.

Според последните податоци, пожарот зафатил четири ката. Во гаснењето учествувале повеќе од 100 луѓе, а работата на спасувачите ја отежнале високите температури и густиот чад.

Најпрвин руските медиуми објавија дека гори истражувачкиот институт Платан, но државната компанија Роселектроника објави дека зградата нема никаква врска со истражувачките институти и одбранбената индустрија, туку „станала приватна сопственост кон крајот на 90-тите“. Пожарот избувнал во канцеларијата на шестиот кат, изјави очевидец за ТАСС.

„Луѓето на петтиот или пониските катови успеаја да побегнат од зградата“, рече тој.Спонзорирани линкови

Маркетинг