Кога ќе видите за што всушност служат кесичките чај, никогаш повеќе нема да ги фрлите: Имаат повеќекратна употреба во домаќинството, еве и која

Точка

20/06/2024

19:04

5.574

Големина на фонт

а а а

Чајот е еден од најпопуларните напитоци ширум светот. Многумина го сметаа за лековит но ретко кој знае дека кесичките чај може да се користат и после пиењето чај.

Постојат неколку начини на кои тие можат да се применат во домаќинството и тоа поради нивниот состав.


Еве зошто:

1. Нутриентите од кесичките чај ја хранат почвата: Остатоците од кесичките содржат танинска киселина и други хранливи материи кои ја оплодуваат почвата. Како што кесите се распаѓаат, тие ја хранат почвата, што создава совршени услови за растење на цвеќињата и растенијата, пренесува „Diyeverywhere“.

2. Ќесичките се разградуваат во почвата: Дали знаевте дека повеќето кесички чај се направени од материјал добиен од листови од банана? Благодарение на овој природен материјал, кесите ќе се распаднат во земјата за само 6 месеци.


3. Ќесичките со чај ги истеруваат штетниците од градината бидејќи не можат да го поднесат мирисот.

4. Градина со кесички чај: Можете да создадете своја градина од обична кесичка чај што ќе ја завиткате во влажна крпа и ќе ја засадите во пластичен сад со земја.

5. Сигурен извор на вода: Закопајте кесички чај во близина на корените на вашите растенија за да обезбедите дополнителен извор на влага за време на сушните периоди.


Сега кога го знаете сето ова, ќе ги фрлите ли кесичките чај?
Спонзорирани линкови

Маркетинг