[ФОТО] Голема трагедија: 11 загинати и 66 исчезнати во два бродоломи во близина на брегот на Италија

Точка

18/06/2024

11:17

2.960

Големина на фонт

а а а

Најмалку 11 лица загинаа, а 66 се водат како исчезнати, меѓу кои 26 деца, како последица на два бродоломи во близина на брегот на јужна Италија.

Агенциите на Обединетите нации објавија дека бродовите превезувале мигранти кои тргнале од Либија и Турција, јавува Би-би-си.

Германската добротворна организација „Рескшип“ денеска соопшти дека во понеделникот собрала 51 лице од дрвен брод што тоне и пронашла 10 тела заробени на долната палуба во близина на островот Лампедуза.


Во одделен инцидент истиот ден, повеќе од 60 лица се пријавени за исчезнати, од кои 26 се стравува дека се деца, соопшти Лекари без граници (MSF).

Бродот се наоѓа на околу 200 километри од брегот на Калабрија во јужна Италија, јави Анса.


Шакила Мохамади од Лекари без граници рече дека слушнала од преживеаните дека 66 лица се водат за исчезнати, меѓу кои најмалку 26 деца, некои на возраст од неколку месеци.

- Се претпоставува дека цели семејства од Авганистан се мртви. Тие ја напуштија Турција пред осум дена. Ни рекоа дека немаат елеци за спасување и дека некои пловни објекти не застанале да им помогнат – рече таа.


Медитеранот се смета за најсмртоносниот познат миграциски пат во светот.

Според Обединетите нации, повеќе од 23.500 мигранти загинале или исчезнале во водите на Медитеранот од 2014 година.
Спонзорирани линкови

Маркетинг