„Кога тоа ќе се случи, не влегувајте во море“: Правила кои задолжително треба да ги почитувате на плажа

Точка

15/06/2024

17:17

12.204

Големина на фонт

а а а

Иако сè уште не е ни почнато летото, температурите се веќе на високо ниво од термометарот, а многу се оние кои спасот од горештините го бараат на море.

Поради високите температури, дури и некои места, како што е Акропол, се затворени за посетители (до 17 часот), а метеоролозите предвидуваат дека температурите наскоро ќе надминат 40 степени Целзиусови во поголемиот дел од централна и јужна Грција, вклучувајќи ја и Атина, Киклади и Крит.


Србин кој живее во Грција ги предупреди сите и апелираше туристите да ги почитуваат основните правила во вакви услови.

Како што рече, сезоната започна, времето се затоплува, а во Грција веќе има многу туристи, па затоа треба да се потсетите на важни правила при престојот на море.

„Доколку плажата во некои случаи е организирана, што се должи на големи бранови и силни морски струи, спасувачкиот тим истакнува црвено знаме, може да биде и на јарбол и заглавено во песок или чакал, во зависност од видот на плажата. Кога тоа ќе се случи, не влегувајте во море колку и да сте добар пливач“, нагласува тој.


Тој додава дека доколку плажата има пловци, нивната цел е да укажат дека делот од морето од брегот до пловката е забранет за чамци, едрилици или јахти.

„Доколку имате мали деца кои не се пливачи и ако ги ставате во чамци, гуми за пливање или слични реквизити за вода, по никоја цена не се одвојувајте од нив. Имало многу случаи кога струите ги повлекле децата кон отворено море“ , истакна тој и продолжи:


„Избегнувајте пливање по консумирање храна и алкохолни пијалоци. Тоа може да биде опасно, а понекогаш може да предизвика и најтешки последици. Не оставајте ништо во автомобилот на паркинзите во близина на плажите, а апсолутно никогаш документи и пари“, истакна тој, пренесува „Б92“.Спонзорирани линкови

Маркетинг