Фоден играч на сезоната во Премиер лигата

Макфакс

18/05/2024

14:18

1.302

Големина на фонт

а а а

Премиерлигашката сезона ќе заврши во недела, а во сабота премиер лигата објави дека најдобар играч на сезоната е Фил Фоден.

Фудбалерот на Манчестер сити, Фил Фоден ја доби наградата за најдобар играч на сезоната. Покрај тоа, Фоден го доби и признанието за најдобар играч на сезоната во изборот на фудбалските новинари.

На (само) 23 години, Фоден е еден од клучните играчи на Сити оваа сезона. „Граѓаните“ се на една победа до нова титула, четврта во низа. Доколку успеат, ќе станат првиот тим во историјата со четири последователни титули во Премиер лигата.

Фоден постигна 17 гола и додаде осум асистенции на 34 натпревари кои ги одигра во лигата. Играше практично на две позиции, а е втор по бројот на одиграни минути за клубот.Спонзорирани линкови

Маркетинг