[ВИДЕО] Српска снаа од племето Зулу заминува да живее на село: По 9 години поминати во Белград, ја избира оваа идила – воодушевена од она од што многу Срби бегаат

Точка

15/05/2024

14:04

14.551

Големина на фонт

а а а

Јавноста веќе подолго време е запознаена со Наледи Репаја, српската снаа од племето Зулу, која неодамна на „TikTok“ открила дека ќе се пресели на село со семејството, сопругот и двете деца

Таа напомнала дека 9 години живеела во Белград и дека сега бираат плац на кој се надеваат дека до крајот на годината ќе изградат куќа. Воодушевена од селската идила, на социјалните мрежи одлучила да ја запознае публиката со таа убавина.

Српската снаа од племето Зулу и нејзиното семејство тргнале во потрага по нов дом. Наишле на стари напуштени селски куќи кои многу ѝ се допаднале на Наледи Репаја.

Таа веќе се испробала во одредени селски работи, па покажала како ги храни кокошките додека нејзината ќерка и син биле воодушевени од домашните животни. Порачала дека во село не се спие бидејќи има премногу работа, а нејзината среќа поради заминувањето на село е повеќе од очигледна.


На оваа жена премногу и се допаѓа убавината и начинот на живот на село во Србија, а досега има посетено бројни светски дестинации. Има нешто посебно во таа идила, сосема единствено. За жал, многумина ги напуштаат своите селски имоти во потрага по подобар живот, што секако е прашање на избор – но среќата може да се најде и во руралните средини, доколку ве чека таму.

Убавината на природата и убавината на животот. Многумина велат дека кога одат на село времето застанува, на најубав начин. Наледи со своето семејство се преселила во Мало Црниче во Браничевскиот округ. Веќе ги запознала и соседите.


Српската снаа од племето Зулу од 2012 година е во брак со Бојан Репај од Пожаревац. Тој веднаш знаел дека сака да го помине животот со неа бидејќи „таа била поинаква од сите жени кои ги запознал“. Се венчале во црквата Света Ружица на Калемегдан, кога се крстил и нивниот син Ноа (5). Овој пар ја има и ќерката Неу (4). „Бидејќи заедно работевме на крузер, јас и Бојан многу се дружевме. Тој не ја сакаше таа работа, па даде отказ. Сакав да видам каде е „таа“ Србија каде што има сè и каде што сè е најдобро. Се заљубив во народот, секако прво во Бојан, а потоа во Србија“, раскажала Наледи неодамна во ТВ емисијата „Викенд на К1“.

Кога пристигнала кај нашите соседи, се уверила дека сè е како што ѝ раскажувал сопругот Бојан. Бојан, секако ѝ бил огромна поддршка, но во голема мера ја оставил сама да го научи српскиот јазик, да се адаптира на „земјата каде припаѓа“.


Наледи, која по потекло е од Јужноафриканската Република, вели дека одредени зборови ѝ претставувале проблем, особено кога читала филозофски книги. Постоеле уште неколку јазични недоумици. Има мноштво разлики помеѓу Србија и Јужноафриканската Република, но нив двајца ги споила љубовта. Интересно е тоа што Наледи потекнува од култура која не е моногамна, како што изјавил нејзиниот сопруг. Оваа српска снаа има феноменален однос со својата свекрва, која ја научила на кулинарските тајни.

„Луѓето во Србија се најголемо богатство“, открила Наледи, а таа заедно со семејството постојано патуваат низ земјата. Особено го издвоила гостопримството на луѓето од Златибор.
Спонзорирани линкови

Маркетинг