Напнати односи меѓу Кина и ЕУ, Шолц во Пекинг

Макфакс

16/04/2024

14:29

788

Големина на фонт

а а а

Соработката меѓу Кина и Германија не е ризик, туку гаранција за стабилни односи и можност за иднината, изјави денеска во Пекинг кинескиот претседател Си Џинпинг, во време кога Европската унија се жали на кинеските производи кои ги преплавуваат европските пазари.

Индустриските и синџирите на снабдување на Кина и Германија се длабоко испреплетени, а нивните пазари се крајно меѓусебно зависни, му рече Си на германскиот канцелар Олаф Шолц, кој е во тридневна посета на Кина.

„Мораме сеопфатно да ги развиваме билатералните односи и да ги гледаме од долгорочна и стратешка перспектива“, рече Си. Ова е прва посета на Шолц на Кина откако германската влада лани започна стратегија за „намалување на ризикот“ за да избегне преголема зависност од кинеските добавувачи.

Неговата посета доаѓа во време кога ЕУ изразува загриженост поради заканата за европските компании од кинеските производи, вклучително и електричните возила и другите зелени технологии, кои ги преплавуваат пазарите на Унијата.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен се пожали на прекумерното производство на Кина, кое неправедно е поттикнато од „огромните“ државни субвенции.

„Кинескиот извоз на електрични возила, литиумски батерии и фотоволтаични производи не само што го збогати глобалното снабдување и го ублажи инфлацискиот притисок, туку и во голема мера придонесе за одговорот на климатските промени и трансформацијата на зелената и ниска емисија на јаглерод“, му рече Си на Шолц.

„(Германија и Кина) треба да бидат внимателни кога станува збор за растечкиот протекционизам, објективно и дијалектички гледајте на прашањето за производствените капацитети од пазарно ориентирана и глобална перспектива“, порача Си.

Шолц е внимателен во врска со потиснувањето на Кина, важен пазар за Германија, велејќи дека ЕУ не треба да дејствува од протекционистички, личен интерес. Сепак, конкуренцијата меѓу Кина и Германија треба да биде фер, изјави Шолц во понеделникот во Шангај.

„Во одреден момент ќе има кинески автомобили во Германија и Европа. Едно нешто што секогаш мора да биде јасно е дека конкуренцијата секогаш мора да биде фер“, им рече Шолц на студентите од Универзитетот Тонги во Шангај.

„Со други зборови, дека нема дампинг (пласирање производи на пазарот по прениски цени), дека нема прекумерно производство, дека не се нарушуваат правата на интелектуална сопственост“, вели Шолц.

Во неговата посета на Кина му се придружија и шефови на германски компании како што се шефовите на Мерцедес-Бенц и БМВ, кои ја истакнаа важноста на кинескиот пазар за најголемата европска економија.Спонзорирани линкови

Маркетинг