Зошто сите сме поспани денес? Експерт објаснува како топлините и и летното сметање на времето влијаат на нашето здравје

Точка

01/04/2024

21:04

3.934

Големина на фонт

а а а

Дали денес буквално ви „паѓаше главата“ и само го чекавте моментот кога ќе се „фатите“ за креветот и потонете во сон?

Веруваме дека одговорот е потврден и не, не се грижете, не сте единствените кои се чувствуваат вака денес.

Најверојатно, за ова чувство на замор, виновно е летното сметање на времето кое годинава официјално започна на 31 март, во 02:00 часот по полноќ, кога ги поместивме стрелките на часовникот за еден час нанапред.

Иако Европската комисија пред шест години предложила да се укине сезонското движење на стрелките на часовникот, на 31 март ширум Европа заврши зимското сметање на времето.


Иако многумина со нетрпение го очекуваат летото и подолгите денови, дали некогаш сте се запрашале како „украдениот“ час влијае на нашето здравје?

„Телото претрпува мали промени секогаш кога ги поместуваме стрелките на часовникот“, изјавил специјалистот за итна медицина, Борис Шаровиќ.

Како што вели, во сето тоа улога игра и психолошкиот аспект, бидејќи однапред знаеме и претпоставуваме дека движењето на рацете ќе влијае на нас.


„Психата навистина игра голема улога. Сепак, неспорно е дека движењето на рацете може да предизвика пад на концентрацијата, несоница и главоболки. Иако сме навикнати и знаеме дека двапати годишно се поместуваат стрелките, телото реагира, бидејќи промената навистина се случила. Сосема е нормално дека во следните неколку дена луѓето спијат полошо и немаат фокус“, истакнал Шаровиќ.

Тој нагласил дека телото многу брзо се адаптира на новонастанатата ситуација. „Потребни се само неколку дена да се навикнеме и потоа телото се враќа во нормала“, заклучил специјалистот за ургентна медицина, Борис Шаровиќ.
Спонзорирани линкови

Маркетинг