Ова се 5-те најдобри филмови во последните 25 години, согласни филмските критичари: Возбудливи, неверојатно добри приказни и фантастична глума кои секого ќе воодушеват

Точка

29/02/2024

18:35

7.525

Големина на фонт

а а а

„Rotten Tomatoes“ е најпопуларниот сајт за филмските љубители, а на едно место собира информации и новости за филмови и серии, па ги сумира оценките од филмските критичари и публика.

Минатата година тие прославија 25 години постоење и во тоа име спровеле интересна анализа – кои се најдобрите филмови во изминатите 25 години, доколку се прашуваат критичарите.

Анкетата профункционирала едноставно – ги замолиле внимателно одбраните, познати филмски критичари да наведат 25 филмови кои ги сметаат за најдобри во последните 25 години.


На крајот од сето тоа, ги собрале нивните гласови и извлекле просек, па во продолжение ви ги претставуваме резултатите.

Петте најдобри филмови снимени во периодот од 1998 до 2023 година се следните:

MAD MAX: FURY ROAD (2015)

Консензус на критичарите: Со возбудлива акција и изненадувачка количина на наратив, ова остварување енергично се наметнува и ја враќа во живот постапокалиптичната франшиза.

Улоги: Том Харди, Шарлиз Терон, Николас Холт, Хју Кејс-Берн

Режија: Џорџ Милер

2. PARASITE (2019)

Консензус на критичарите: Многу важен, брилијантно слоевит поглед на современите општествени теми што покажува дека режисерот Бонг Џун-Хо во потполност владее со својот занает.

Улоги: Сонг Канг-Хо, Ли Сан-Кјан, Чо Јан-Чан, Чои Ву-Сик

Режија: Бонг Џун-Хо

3. MULHOLLAND DRIVE (2001)

Консензус на критичарите: Сонувачкиот, мистериозен филм е извртено неоноар дело со неконвенционална структура, која содржи хипнотизирачка изведба на Наоми Вотс како жена на мрачниот дел од Холивуд.

Улоги: Џастин Теру, Наоми Вотс, Лора Харинг, Ен Милер

Режија: Дејвид Линч

4. THE DARK KNIGHT (2008)

Консензус на критичарите: Мрачна, сложена, незаборавна приказна која успева не само како забавен стрип, туку и како богата, возбудлива криминалистичка сага.

Улоги: Кристијан Бејл, Хит Леџер, Арон Екхарт, Мајкл Кејн

Режисер: Кристофер Нолан

5. PORTRAIT OF A LADY ON FIRE (2019)

Консензус на критичарите: Особено богат период кој нуди возбудлива драма која поттикнува размислување среде силно одглумена романса.

Улоги: Ноеми Мерлон, Адел Енел, Луана Бајрами, Валерија Голино

Режија: Селин Сјама

Во продолжение на текстот ви го претставуваме остатокот од листата.

• IN THE MOOD FOR LOVE (2000)

• SPIRITED AWAY (2001)

• PAN’S LABYRINTH (2006)

• THE MATRIX (1999)

• THE SOCIAL NETWORK (2010)

• NO COUNTRY FOR OLD MEN (2007)

• THERE WILL BE BLOOD (2007)

• GET OUT (2017)

• MOONLIGHT (2016)

• EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE (2022)

• MAGNOLIA (1999)

• WHIPLASH (2014)

• INSIDE LLEWYN DAVIS (2013)

• THE LORD OF THE RINGS: THE FELLOWSHIP OF THE RING (2001)

• ZODIAC (2007)

• INGLOURIOUS BASTERDS (2009)

• THE TREE OF LIFE (2011)

• PADDINGTON 2 (2017)

• BLACK PANTHER (2018)

• ARRIVAL (2016)
Спонзорирани линкови

Маркетинг