Почина пејачката која успеа да го обедини светот со својата песна: Ја изгуби најтешката битка на 31 година

Точка

29/02/2024

10:06

20.303

Големина на фонт

а а а

Музичарката Кет Џенис почина од рак на коските во средата, пишува „People“. Таа имаше 31 година и стана најпозната по песната „Dance You Outta My Head“, која стана популарна на ТикТок во јануари. Во соопштението објавено на Инстаграм, семејството на музичарката откри дека таа починала во својот дом од детството, „опкружена со луѓе кои ја сакаат“.

„Кетрин мирно влезе во светлината и љубовта на својот небесен творец“, пишува на почетокот на објавата. „Вечно сме благодарни за љубовта што Кетрин и нашето семејство ја доби во изминатите неколку месеци. Кет виде како нејзината музика допира до места кои никогаш не ги очекувала и почива во мир, знаејќи дека ќе продолжи да се грижи за својот син преку својата музика. Ова не би било можно без сите вас“, заклучило семејството.

Џенис пред смртта открила дека сите нејзини песни ги префрлила на името на нејзиниот син Лорен (7), за тој да ги добие сите приходи. Нејзиниот брат ќе управува со нејзиниот профил на Инстаграм, кој исто така ќе ги надгледува сите аспекти на нејзината музика, стока и односи со јавноста.

„Заробена во речиси безживотно тело“

Пред 3 години Кет почувствувала грутка на вратот и отишла на лекар. Тогаш ѝ бил дијагностициран редок малиген тумор. Потоа следеле операција, хемотерапија и зрачење. Во 2022 година лекарите ѝ рекле дека повеќе нема рак, но во јуни минатата година болеста ѝ се вратила.

На почетокот на овој месец, таа им кажа на своите следбеници дека се чувствува „заробена во речиси безживотно тело“ додека ја добивала потребната нега. По долга битка, пејачката минатиот месец изјави дека ракот победил и дека ѝ преостануваат само неколку недели или месеци живот.

Музичарката потоа реши да направи проштална песна која ја нарече „Dance You Outta My Head“ како последен обид да собере пари за нејзиниот син. „Сакав да објавам нешто забавно и позитивно. Мојата уметност е сè што морам да оставам зад себе“, објави Џенис по излегувањето на нејзината последна песна.Спонзорирани линкови

Маркетинг