[ВИДЕО] Гастроентеролог истакнува 4 едноставни навики кои можат да го намалат ризикот од рак

Точка

27/02/2024

10:18

8.750

Големина на фонт

а а а

Ракот е голема група на болести кои можат да започнат во речиси секој орган или ткиво на телото кога абнормалните клетки неконтролирано растат, ги надминуваат своите нормални граници, ги напаѓаат соседните делови од телото и се шират на други органи, според Светската здравствена организација (СЗО).

Според податоците на СЗО во 2023 година, глобално се проценува дека имало околу 20 милиони нови случаи на рак и 10 милиони смртни случаи од рак.

Иако постојат некои фактори на ризик за рак кои се надвор од наша контрола, како што се генетиката и возраста, други се под влијание на вообичаените животни навики, како што се пушењето, консумирањето алкохол и слично. Имајќи го ова на ум, гастроентерологот д-р Саураб Сети сподели на ТикТок 4 начини на кои сите можеме да го намалиме ризикот од рак.

Намалете го алкохолот

Бројни здравствени ризици произлегуваат од консумирањето алкохол, а ракот претставува еден од нив. Д-р Сети ја нагласува важноста од намалување на внесот на алкохол бидејќи е поврзан со рак на желудник, дебело црево, црн дроб, панкреас и дојка. Овој совет е поддржан од Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Со тоа, зголемувањето на внесот на алкохол го зголемува ризикот од рак.

Јадете помалку преработено месо

Преработеното месо, како што се сланина, колбаси и шунка, е поврзано со поголем ризик од рак на дебелото црево, според гастроентерологот.

„Јадете помалку преработено месо бидејќи е поврзано со поголем ризик од рак на дебелото црево“, советува д-р Сети.

Престанете да пушите

Пушењето е главната причина за рак на белите дробови, со околу 70 проценти од случаите. Сепак, д-р Сети тврди дека тоа е поврзано и со други форми на болеста.


„Престанете да пушите бидејќи тоа не само што го зголемува ризикот од рак на белите дробови, туку и ризикот од други видови на рак како рак на уста, панкреас, мочен меур и бубрези“, истакнал тој.

Носете крема со заштитен фактор

Носењето креми со заштитен фактор, особено оние минералните, е клучно за заштита од рак на кожата. Д-р Сети советува употреба на минерални креми кои делуваат како штит на површината на кожата. Со избирање на вистинската минерална крема, како што се оние што содржат цинк оксид или титаниум диоксид, можеме да го намалиме ризикот од рак на кожата.Спонзорирани линкови

Маркетинг