Новиот дизајнер на Ауди ги создаде актуелните Ленд Ровер

Точка

23/02/2024

09:28

9.147

Големина на фонт

а а а

Поранешниот дизајнер на Јагуар и Ленд Ровер, Масимо Фрашела е новиот директор на дизајн на Ауди, на местото на Марк Лихте, кој ја имаше оваа улога 10 години.

Назначувањето на Фрашела во Ауди доаѓа само еден месец по неговото заминување од JLR, каде што го предводеше стилот на неколку основни линии на модели, вклучувајќи ги „Land Rover Discovery, Defender и Range Rover“. Пред да дојде во Гејдон во 2011 година, Италијанецот работеше во Киа и Форд.


Фрашела ги презема уздите во дизајнерското студио на Ауди на врвот на трансформативната ера за брендот: со бран на нови електрични автомобили и модели со согорување кои се очекуваат во наредните години.

Верувам во моќта на дизајнот

„Приклучувањето во Ауди е многу посебен момент за мене. Огромна чест ми е да ја преземам улогата на главен креативен директор и да водам таков талентиран тим во обликувањето на иднината на брендот кон нови височини на иновации и разлики. Верувам во емоционалната моќ на дизајнот да инспирира, поврзува и поттикнува промени, а јас сум тука да ја негувам и промовирам креативноста како срцето на нашиот бренд“, изјави Фрашела.


Тој ја наведе „едноставноста“ како клучен столб на неговиот пристап кон дизајнот на автомобили и рече дека е „страствен за создавање на дизајн кој е без непотребни украси и не ги следи само трендовите“.

„Наместо тоа“, рече тој, „ќе се потпреме на безвременски и софистициран дизајнерски јазик“.
Спонзорирани линкови

Маркетинг