Изведувачите повикуваат на бојкот на Израел на Евровизија, во Шведска 1000 луѓе потпишаа петиција

Макфакс

12/02/2024

10:17

477

Големина на фонт

а а а

На Израел му се заканува да освои „нула поени“ на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија бидејќи музичарите и јавноста повикуваат на бојкот на четирикратниот победник поради воената кампања во Газа, пишува магазинот „Политико“. Во музичкиот фестивал и порано беше вмешувана политиката. Пред две години Русија беше исфрлена од натпреварувањето во 2022 година, а Украина победи.

Повеќе од 1.000 музичари во Шведска потпишаа отворено писмо упатено до организаторот на овогодинешниот настан, Европската радиодифузна унија (ЕБУ), во кое ја обвинуваат за лицемерие пред „хуманитарната катастрофа“ во Газа. Шведска ќе биде домаќин на натпреварот во Малме во мај. Финските уметници, исто така, ја повикаа финската јавна радио и телевизија Yle да изврши притисок врз ЕБУ да спречи „земја вмешана во воени злосторства, која продолжува со воена окупација, да добие можност да настапи јавно за да го полира својот имиџ“.


„ЕБУ ја разгледа листата на учесници за натпреварот во 2024 година и заклучи дека израелскиот јавен радиодифузен сервис КАН ги исполнува сите прописи за натпреварување за оваа година“, рече директорот на ЕБУ, Ноел Куран. Ова е во согласност со правилата на другите меѓународни организации кои „ги задржаа израелските учесници на големите натпреварувања“, рече тој.

Но, јавните радиодифузери, членки на ЕБУ, го чувствуваат притисокот. Шведскиот СВТ, домаќин на натпреварот, ја повика ЕБУ да одлучи кој може да учествува. Ирската RTÉ прими речиси 500 е-маилови во кои се бара да се повлече од натпреварот доколку има израелски претставник. Палестинските симпатизери клекнаа полуголи на снегот пред норвешка НКР барајќи исклучување на Израел.

Исландскиот RÚV најави дека ќе ја одложи одлуката дали ќе учествува на овогодинешниот натпревар откако ќе заврши националниот процес на селекција, во кој има и палестинска пејачка. Амбасадорот на Израел во Шведска, Жив Нево, минатиот месец тврдеше дека „повикот на бојкот на Израел значи поддршка на Хамас. Оставете ја политиката надвор од Изборот за песна на Евровизија“, рече тој.Спонзорирани линкови

Маркетинг