Силен земјотрес ја погоди Турција

Макфакс

04/12/2023

12:54

754

Големина на фонт

а а а

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Турција, јавува EMSC.

Епицентарот на земјотресот е во заливот Гемлик во Мраморното Море.

Земјотресот беше почувствуван во многу градови – во Бурса, Мудања, Истанбул и регионот Мармара.

ЕМСЦ пишува дека земјотресот бил почувствуван на 200 километри од околу 20 милиони луѓе.Спонзорирани линкови

Маркетинг