Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот - Блинкен побегна, а јас сум тука, тие се кукавици, се плашат од разговори

Макфакс

01/12/2023

12:53

9.016

Големина на фонт

а а а

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

На прашање за македонско-бугарските односи Лавров истакна: Не сум голем експерт за македонско-бугарските односи, можам само да кажам дека луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент. И не само за односите меѓу Бугарија и Македонија, туку за сите балкански земји. Би рекол дека коренот на сите балкански проблеми лежи во однесувањето на западните сили, особено за државите од поранешните југословенски држави.

За Македонија, истакна дека со години имала понижувачко име, а рече и дека знае како ја добила придавката „северна“.

„Се сеќавам дека со години Македонија беше нарекувана Поранешна југословенска Република Македонија и ова беше понижувачко име, а знаеме и што се случи со името Северна Македонија. Се сеќавам и дека претседател на македонското собрание имаше фотографии со албанско знаме, направени во канцеларијата во Парламентот, рече Лавров.

Ги нагласи пријателските чувства кон македонскиот народ.

„Имаме пријателски чувства кон македонскиот народ. Овде сум два дена, го гледам вашиот народ на улиците, во хотелот. Можам да ја почувствувам нивната топлина, но и нашата кон вас“, потенцира Лавров.

Блинкен побегна а јас сум тука, тие се кукавици, се плашат од разговори, вели Лавров

Говорот на колегите министри на Самитот во Скопје е доказ дека западните политичари не ја научиле лекцијата, порача на денешната прес-конференција првиот човек на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Лидерите на Западот, рече Лавров, ги игнорираат основните принципи на организацијата ОБСЕ.


„Македонскиот претседавач Бујар Османи промовираше многу добар слоган, „Се работи за народот“, но вчера за време на работниот ручек им кажав на колегите, верувам дека се работи за луѓето, но за сите луѓе од земјите од ОБСЕ. Тие се загрижени само за луѓето за кои имаат интерес. Да бидам искрен, јас сум свесен од резултатот на оваа мала борба, самитот е за одредена група на луѓе, не за сите“, истакна Лавров.

Околу информациите кои деновиве беа присутни во јавноста за средбата со Блинкен, Лавров со одговор:

„Блинкен го одбегна митингот, а јас сум тука, не го видов тука, но Захарова ми покажа две различни фотографии во македонските весници. Првата од синоќа кога сите дојдоа на вечера, тие се сликаа со Блинкен и тоа го направија за да кажат дека сите дојдоа, освен Лавров.

Од вчера од утринската сесија на која бев и јас, на сликата немаше украински министер, немаше полски. Тие се кукавци се плашат од разговори тука пред сите. Ова е кукавичлок, поминаа две години од оваа војна и видовме дека никој немаше аргументи за војната“, додаде Лавров.

Тој на прес-конфренецијата упати и критики како за западот така и за новинарите.

Рече дека е разочаран оти новинарите го прашувале „кога ќе ја запрете војната“, бидејќи според него тоа не е војна.Спонзорирани линкови

Маркетинг