Русин напишал „Не за војна“ на снег и добил затворска казна

Точка

29/11/2023

21:21

1.202

Големина на фонт

а а а

Рускиот суд осудил маж на 10 дена затвор затоа што напишал „Не за војната“ на снегот на влезот од лизгалиштето во паркот Горки во Москва.

Според судските документи, инцидентот се случил на 23 ноември, а човекот по име Дмитриј Фјодоров бил осуден следниот ден откако полицијата го привела.

Полицијата одлучила дека неговиот чин може да се смета за граѓански прекршок според законот, кој е насочен кон секој за кој се смета дека јавно дејствувал за да ги дискредитира руските вооружени сили, кривично дело кое во неговиот случај е казниво со парична казна.

Новите закони за сузбивање на несогласувањето дојдоа веднаш откако претседателот Владимир Путин испрати десетици илјади војници во Украина во февруари 2022 година во, како што рече, „специјална воена операција“.

За оние кои се противат на руската војна во Украина, јавното говорење оттогаш стана ризично, а критичарите велат дека се приведени речиси 20.000 луѓе и отворени се повеќе од 800 кривични случаи.


Фјодоров, кој пред судот призна дека ја напишал антивоената порака, доби десет дена затвор затоа што не ја послушал полицијата и наводно одбил да оди во полициска станица, што тој негирал, според судските документи.

Тој, исто така, бил казнет со необјавена сума – очигледно затоа што напишал „Не за војната“ – според извештаите на руските медиуми, иако тоа не било споменато во судските документи објавени на интернет.
Спонзорирани линкови

Маркетинг