За над 330.000 евра продадени на аукција три стана на Мијалков на Водно и гаража, не е познато кој е новиот сопственик

Макфакс

27/11/2023

14:00

2.937

Големина на фонт

а а а

Три стана на Водно и гаража кои припаѓаа на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, беа продадени на аукција што ја споведе Агенцијата за управување со одземен имот.

Директорот на агенцијата, Дритон Небиу, објасни дека се работи за недвижнини кои со правосилна судска пресуда беа одземени од Сашо Мијалков. Поточно, на денешното наддавање, продадени беа три стана на Водно, од кои еден од 78 метри квадратни, два од 73 и гаража од 30 метри квадратни.

„За недвижнините имаше наддавање и заврши успешно. Согласно постигнатите вредности, во државниот буџет ќе бидат уплатени парични средства кои беа одземени од граѓаните и ќе бидат повратени во вкупна вредност од 332.276 евра“, рече Небиу.

За истиот предмет наредната недела ќе биде спроведено уште едно јавно наддавање, најави тој.

На новинарско прашање, кој е новиот сопственик на имотот на Мијалков, како и дали сите три стана ги купило едно лице, директорот Небиу не даде конкретен одговор. Тој ги повика граѓаните да се охрабрат и да аплицираат на секое јавно наддавање бидејќи постапката е транспаретна.Спонзорирани линкови

Маркетинг