(Видео) Ајакс се молеше, РКЦ излезе со соопштение за голманот кој беше вратен во живот на теренот

Дерби

01/10/2023

09:43

3.967

Големина на фонт

а а а

Играчите на Ајакс на втор натпревар по ред не го дочекаа последниот судиски свиреж, но ако пред една недела причина за тоа беа хулиганите, сега дојде до прекин поради уште посериозна ситуација.

Средбата меѓу РКЦ Валвијк и Ајакс беше прекината во 89-та минута, а причина за тоа беше жестокиот удар во глава кој го доби домашниот голман по еден дуел со Брајан Броби од Ајакс.

Етиен Васен доби непријатен удар во глава и веднаш стана јасно дека е во бессознание, по што настана голема паника на теренот и на помош притрчаат двата лекарски тима.

Обезбедувањето направи круг околу голманот за да не се гледаат трогателните и страшни моменти, бидјеќи Васен буквално беше враќан во живот со дефибрилатор од медицинските лица.

На крајот, Етиен беше вратен во живот и пренесен во болница со амбулантно возило, па на тој начин дојде до сценариото за кое се молеше цела Холандија.

Ајакс се молеше за ривалот и му посака се најдобро откако стигнаа позитивни вести, а со официјално соопштение се јави и РКЦ доцна во ноќта.

– Почитувани членови на РКЦ. Крајно сме шокирани од инцидентот кој го имаше на теренот нашиот голман Етиен Васен. Можеме да соопштиме дека по опсежниот лекарски преглед тој е свесен и е пренесен во болница на дополнителни прегледи. На Етиен му посакуваме многу сила и се надеваме дека наскоро ќе го имаме повторно со нас.Спонзорирани линкови

Маркетинг