(Видео) Америка тестира нов футуристички авион со вертикално полетување

Макфакс

27/09/2023

14:18

673

Големина на фонт

а а а

Најмоќните вооружени сили во светот тестираат електрични вертикални авиони за полетување.

Футуристичкиот авион со шест ротори, изграден во капацитетите на Joby Aviation, беше испорачан шест месеци пред предвиденото во воздухопловната база „Едвардс“ во Калифорнија. Тоа ќе биде првиот авион со електрично вертикално полетување (eVTOL – електрично вертикално полетување и слетување) за воздухопловните сили на САД (USAF).

Авионот пристигна во воздухопловната база „Едвардс“ минатата недела и заврши три теста за лебдење. Следниот eVTOL ќе пристигне за USAF на почетокот на 2024 година.

Една од целите на овие воздушни бродови ќе биде транспортот на персонал и лесен товар во огромната база и придружниот комплекс, кој се протега на приближно 1.114 квадратни километри.

Вредноста на договорениот авион е 131 милион долари, а воздухопловните сили на САД најавија можност за нарачка до девет авиони.

Дострелот на овој авион е околу 160 км, брзината е 320 км/ч, а досега достигна висина на летот од речиси 3.400 метри.Спонзорирани линкови

Маркетинг