Ново правило во Берлин: Градот ќе одредува кој колкав стан може да изнајми

Макфакс

27/09/2023

12:17

1.034

Големина на фонт

а а а

Од 2024 година во Берлин стапува на сила новиот закон за издавање станови, неодамна усвоен од Берлинскиот Сенат. Според новото правило, самците ќе можат да изнајмуваат само еднособен стан, а паровите стан со две спални.

Пред речиси две недели Берлинскиот Сенат објави „проект за борба против недостигот на станови во Берлин“. Строгите регулативи на пазарот на домување треба да обезбедат повеќе станови и поволни кирии во Берлин во иднина. Но, планот предизвика револт кај станарите.

И покрај сите критики, проектот сега е официјален. Самците во Берлин ќе можат да се вселат само во апартмани со една соба.Договорот важи од 2024 година.


„При изнајмување и подзакуп се обезбедува соодветен сооднос на големината на домаќинството и станот за најдобро можно искористување на постоечкиот станбен фонд“, стои во договорот за соработка меѓу Сенатот и шест станбени заедници во сопственост на државата, а во сопственост на агенцијата за недвижности Берлин, пренесува Феникс магазин.Спонзорирани линкови

Маркетинг