Ново видео го прикажува командантот на руската Црноморска флота за кого Украина тврдеше дека го убила

Макфакс

27/09/2023

12:07

975

Големина на фонт

а а а

Телевизиската станица управувана од руското Министерство за одбрана утринава емитуваше интервју со командантот на Црноморската флота Виктор Соколов – неговото второ видео кое се појави за 24 часа.

Овој пат адмирал Соколов изјави дека Црноморската флота работи ефикасно, пренесува новинската агенција Ројтерс.

Ако видеото е навистина ново – а не знаеме дали е – се чини дека е во спротивност со претходните тврдења на Украина дека тој бил убиен во ракетен напад врз командата на руската морнарица на Крим.


Друго видео објавено од министерството покажа дека човек кој се чини дека е адмирал Соколов присуствувал – иако преку далечинско видео пренос – на состанок со кој претседава министерот за одбрана Сергеј Шојгу.Спонзорирани линкови

Маркетинг