(Видео) Автономен автобус тргна на првото возење во Европа

Точка

21/09/2023

08:23

12.853

Големина на фонт

а а а

Овој автобус со неконвенционален изглед е најава на воведување на автономен јавен превоз.

Компанијата „Aurrigo“ веќе со години работи на системи за автономно управување. Сега по повеќегодишен развој, претставува прототип на автономен автобус како дел од проектот за развој на автономни електрични возила кои ги кофинансира Европската Унија.

Името му е „Auto-Shuttle“, а сега почна со тестирање на ограничени локации во Чешка и Велика Британија. Во првата фаза ќе има оператор за управувач како осигурување ако се појави некаква грешка. Во блиска иднина ќе вози и без физичко присуство на оператор во автобусот, но со постојан безжичен надзор подготвен во секој момент да преземе контрола над возилото.

Компанијата се надева дека ќе успее да развие технологија за сосема автономно управување кое потоа би можело да се претвори во јавен превоз. Засега овие автобуси возат на ограничени локации во Брно и Прага во Чешка и во Милтон Кејнс во Велика Британија.

„Auto-Shuttle“ се потпира на технологијата „LiDar“ во комбинација со камери, а технологијата во целост ја развила компанијата „Aurrigo“. Автобусот го движи електромотор со сила од 30 коњски сили, вози со брзина до 20 км/ч а досегот е 120 километри.Спонзорирани линкови

Маркетинг