(Видео) Шоу во Неапол: Ултрасите на Наполи му го вратија на Спалети воланот од култната „Фијат Панда“

Макфакс

07/06/2023

13:46

1.679

Големина на фонт

а а а

Лучијано Спалети го водеше Наполи само две сезони, но за толку кратко време со него постигна историски успех. Во штотуку завршената сезона ја освои италијанската титула, прва по 1990 година и ерата на Марадона. Покрај тоа, Наполи за првпат во историјата под водство на Спалети стигна до четвртфиналето на Лигата на шампионите.

Спалети стана херој на Неапол, иако веднаш по прославата на „скудетото“ најави дека заминува за да одмори една година од лудиот град и клубот.

Сепак, Спалети не беше секогаш херој на Наполитанците. Есента 2021 година, само неколку месеци откако го презеде клубот, навивачите на Наполи му го украдоа автомобилот. Омилениот автомобил на Италијанците, „Фијат Панда“, беше ветено дека ќе му биде вратен со голем транспарент закачен пред стадионот, на кој пишуваше:

„Спалети, ќе ти ја вратиме пандата веднаш штом го напуштиш клубот!

И навистина, ултрасите на Наполи го одржаа зборот. Или барем делумно. Со истиот транспарент дојдоа на прошталната прес-конференција на Спалети. Го носеа маскирани навивачи, а го носеа ултрасите кои се преправаа дека се доставувачи со големо пакување адресирано до Спалети.

Зачудено ја отвори кутијата и се насмеа кога виде што има во неа: воланот од неговиот автомобил Панда и двете „це-де-а“ што ги имаше во автомобилот кога му ја украдоа.

Спалети во одлично расположение направи нешто друго, им потпиша потврда на навивачите на Наполи дека му го вратиле култниот автомобил.Спонзорирани линкови

Маркетинг