Путин уверен во победа на Русија во Украина: „Мислам дека нашата земја на крајот ќе биде гарант на мирот и безбедноста за сите народи“

Точка

01/06/2023

23:21

3.841

Големина на фонт

а а а

Рускиот претседател Владимир Путин денеска истакна дека не се сомнева дека Русија ќе победи во Украина и ќе стане гарант на мирот и безбедноста за сите народи.

Путин тоа го изјавил во разговорот со претставник на едно повеќечлено семејство, кој исто така изразил сигурност во победата на Русија во текот на состанокот со претседателот на Меѓународниот ден на детето, пренесува „TAS S“.

„Знам дека победата секогаш ќе биде наша и мислам дека нашата земја на крајот ќе биде гарант за мирот и безбедноста за сите народи, за сите земји на светот, за сите луѓе и за сите земји“, рекол Путин, пренесува „Blic.rs“.


Таткото на тоа големо семејство, одликуван со Орден за татковска слава, нагласил дека „победата е недвосмислена, бидејќи друг пат нема“.

Шефот на државата истакнал дека Русија во текот на специјалната воена операција ја брани својата земја, луѓе и вредности, па сигурно ќе излезе како победник.


Путин навел дека споменатиот татко и војник, кој имал можност да ја напушти зоната на воени дејствија, решил да остане и да се врати во борба.

Дознавајќи дека човекот навистина е подготвен да продолжи да служи кога ќе биде здрав, Путин рекол дека изгледа дека човекот веќе направил сè што можел.

„Григорије Александрович, проверив, имате добро образование и област на специјализација, а ако сакате да останете во системот на Министерството за одбрана, тоа е лесно остварливо“, рекол рускиот лидер.


Тој нагласил дека човекот има големо семејство и нема потреба да се враќа директно во зоната на „специјалната операција“.

„Дозволете ми да му дадам инструкции на министерот за тоа, па лесно ќе го исполниме секое ваше барање. Само сакам да ви се заблагодарам за сè што правите, не само за своето семејство, туку и за целата земја“, порачал Путин, пишува „TAS S“.
Спонзорирани линкови

Маркетинг