Двегодишно дете е осудено на доживотен затвор во Северна Кореја, за тоа виновни се родителите

Макфакс

30/05/2023

19:55

3.702

Големина на фонт

а а а

Двегодишно дете е осудено на доживотен затвор во Северна Кореја затоа што неговите родители поседувале Библија.

„Семејството беше уапсено врз основа на нивната религиозна припадност и поседување на Библија во 2009 година. Целото семејство служи во политички логор“, се вели во извештајот.

Се додава дека престојот во овие кампови е исклучително тежок и дека осудените често се изложени на физичко насилство.

Смртните казни за религиозни верувања не се ретки во оваа земја. Една жена и нејзиниот внук беа застрелани во 2011 година.

Висок функционер е убиен на аеродромот пред 3.000 луѓе бидејќи во неговиот багаж била пронајдена Библија, пишува „Метро њуз“.

Според овој извештај, црквите во Северна Кореја служат само како „витрини за туристите“, а еден човек кој ја посетил земјата рекол дека во нив никогаш нема деца.Спонзорирани линкови

Маркетинг