Со непостоечки трансакции со криптовалути тројца Хрвати „заработиле“ повеќе од 94.000 евра

Точка

24/03/2023

17:15

9.782

Големина на фонт

а а а

До пет години затвор им се закануваат на тројца мажи од задарското подрачје кои со компјутерски измами, односно непостоечки трансакции, незаконски стекнале повеќе од 94.000 евра, за колку што го оштетиле сервисот за работење со електронски пари.

Од задарската полиција денеска објавиле дека криминалистички истражиле мажи на возраст од 44, 42 и 35 години, кои се осомничени за казнени дела против компјутерски системи, програми и податоци.


Со измами „заработиле“ повеќе од 94.000 евра

Тројката се товари дека минатата есен на своите дигитални сметки, преку измамнички трансакции за поврат на непостоечки уплати, „заработиле повеќе од 94.000 евра“.

Тие виртуелни пари потоа од своите ги префрлале на други кориснички сметки отворени во криптоменувачници или дел ги земале во кеш на банкоматите на подрачјето на Задар.


Им се заканува затворска казна од шест месеци до пет години

Полицијата со претрага на нивните станови и други простории кои ги користеле пронашла и одземала предмети кои биле наменети за вршење на ова казнено дело.

Приведени се и казнено пријавени, а им се заканува затворска казна од шест месеци до пет години. Поврзано со овој случај, полицијата го продолжува криминалистичкото истражување.Спонзорирани линкови

Маркетинг