Албански екстремист уапсен во Њујорк: ,,Ќе ве распнам стаорци, ќе биде хорор сцена”

Макфакс

18/03/2023

09:48

4.862

Големина на фонт

а а а

Ридон Кола, Албанец кој живее во Њујорк, е обвинет дека планирал да убие полицајци и се заканувал дека ќе го убие градоначалникот за време на парадата за Денот на Свети Патрик, пишува ,,Фокс Њуз”.

Во текот на неколку месеци, Кола имаше неколку објави во кои ја поддржува Исламската држава и се закануваше со терористички дејствија на полицијата на денот со парадата во градот.

– Прв што ќе биде распнат е Градоначалникот. Алаху Акбар – напишал Кола на Интернет.

– Ќе ги распнам и полицајците и нивните шефови по авенијата Меклин. Ќе ве распнам стаорци…Ќе биде хорор сцена… Алаху Акбар – напишал тој во својата втора порака.

Во друга објава неколку дена подоцна, тој се фотографирал со секира,пренесуваат американските медиуми.

„Ајде Јуда, те чекам“, гласеше натписот на албански јазик.Спонзорирани линкови

Маркетинг