Аналитичари: Трамп се доближува до Бајден

Макфакс

31/01/2023

11:47

1.444

Големина на фонт

а а а

Популарноста на американскиот претседател Џо Бајден е во благ пад откако информациите за тајните документи пронајдени во неговите канцеларии станаа јавни, а неговиот претходник Доналд Трамп малку ја зголемува предноста пред потенцијалниот републикански предизвикувач.

Иако Бајден долго време го поддржуваат помалку од половина од американските граѓани, пред две недели актуелниот претседател го постигна својот најдобар резултат од 2021 година – анкетите му дадоа поддршка од околу 48 проценти.

Тоа го укинаа резултатите од конгресните избори и кавгата на републиканците за идеалниот противник на Бајден на следните претседателски избори. Поранешниот претседател Трамп е во центарот на вниманието на медиумите поради истрагата што е покрената против него, вклучувајќи го и откривањето на стотици доверливи документи во неговото одморалиште Мар-а-Лаго на Флорида, кои ги зел со себе по напуштањето на Белата куќа.

Фокусирањето на Трамп помогна дел од американската јавност да се сети зошто воопшто гласаа за Бајден, но бидејќи во медиумите се појавија информации дека кај Бајден се пронајдени тајни документи од времето кога тој беше потпретседател на Барак Обама, Трамп падна во позадина, а многу неопределени гласачи го доведуваа во прашање интегритетот на Бајден.

Аналитичарите посочуваат дека двата случаи не се споредливи ниту по обемот на документите, ниту по начинот на кој се решени. Додека помошниците на Бајден веднаш го известиле Националниот архив за откривањето на документите, а потоа ги предале, Трамп и неговите адвокати прво одбиле да ги вратат документите за кои се знаело дека се во негова сопственост, а потоа тврделе дека ги вратиле сите. Претресот на ФБИ пронајде уште неколку кутии со доверливи документи во одморалиштето на Трамп.

Според најновата анкета на Си-ен-ен и ССРС, Бајден сега ужива поддршка од околу 46 отсто меѓу регистрираните гласачи, додека претходната анкета на Правниот факултет на Универзитетот Маркет покажа дека неговата поддршка се намали од 47 отсто на 44 отсто.

Си-ен-ен истакнува дека тоа не е голем пад, но сепак е значаен. Прашање е колку самото обелоденување на документите влијаело на тој пад – во исто време се зголеми и цената на горивото на американските пумпи, на што американските гласачи се исклучително чувствителни.

Трамп, од друга страна, почна да ја враќа предноста пред гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, кој многумина од десницата го поздравија како нова ѕвезда на Конзервативната партија по изборите.

Пред изборите, Трамп водеше со дури 30 поени пред ДеСантис кај републиканците, но откако резултатите на нивната партија сериозно пропаднаа, освен во Флорида на ДеСантис, водството на Трамп беше намалено на само десет поени.

Последните анкети покажуваат дека оваа предност повторно почнала да расте и сега изнесува околу дваесет процентни поени во корист на Трамп, што значи дека поранешниот претседател во моментов е најверојатниот победник на прелиминарните избори за републиканскиот претседателски кандидат.

Анкетата спроведена од колеџот Емерсон покажува дека 55 отсто од републиканските гласачи би го избрале Трамп, а околу 29 отсто би го избрале ДеСантис.

Доколку Бајден и Трамп повторно се судрат на претседателските избори, резултатот би бил многу понеизвесен – и двата би биле избрани од околу 40 отсто од гласачите во овој момент, пренесе Денес.рс.Спонзорирани линкови

Маркетинг