Фустанот на принцезата Дајана продаден на аукција - вреден петпати повеќе од неговата проценка

Точка

30/01/2023

16:15

6.013

Големина на фонт

а а а

Фустан на принцезата Дајана неодамна беше продаден на аукција за речиси 500.000 фунти.

Фустан на принцезата од Велс, е продаден за речиси половина милион фунти на аукција во Sotheby's во Њујорк.

Виолетовата вечерна тоалета „Infant“ без прерамки од дизајнерот Виктор Еделштајн, која ја носеше принцезата Дајана за кралскиот портрет во 1991 година, купена е за 488.000 фунти на избраната аукција „The One“ во петокот. Sotheby's рече дека конечната понуда била петпати поголема од проценката пред аукцијата.

„Дајана одамна е позната и славна по нејзиното безвременско чувство за стил, а оваа елегантна и софистицирана балска тоалета нарачана, дизајнирана од Виктор Еделштајн, ја доловува елеганцијата на принцезата Дајана“, изјави глобалниот шеф за мода и додатоци на Sotheby's, Синтија Хултон.

Дијана прво го носеше фустанот за официјален портрет на фотографот Ентони Армстронг-Џонс. Принцезата повторно го облече овој фустан за ревијата на Vanity Fair во 1997 година, фотографирана од Марио Тестино.

Балски фустан веќе еднаш беше во продажба како дел од хуманитарен настан кога беше продаден по значително намалена цена.
Спонзорирани линкови

Маркетинг