Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014-та да започне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Макфакс

30/01/2023

12:36

4.586

Големина на фонт

а а а

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментираше ситуацијата во Украина, нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана.

Тој рече дека Хрватска не смее да биде доведена во ситуација да биде зависна од никого.

„Некои во Европскиот парламент зборуваат за „кинење на Русија“ – тоа е лудост. Ние и Србите не се мразевме толку многу. Тоа лудило, ако не можете да му ставите крај, бегајте затоа што ќе премине на вас – рече тој.

„Ментално се подготвив за тоа дека ќе бидеме доведени до статус на кловнови. Но нема да дозволам да станеме циркуски пудлици, а тоа некои се обидуваат да го направат од нас. Да останеме кловнови, тоа е почесна улога, тоа е уметност – рече Милановиќ.

Според него влогот е голем во оваа војна и ниту еден од нив не може да отстапи.

„Тоа е опасно и ова го кажувам од пред една година и нападот на Украина. Од 2014 до 2022 година гледаме како некој ја провоцира Русија со намера да ја започне оваа војна. Тој избувна. Помина една година, само сега зборуваме за тенкови. Ќе ги испратиме сите германски тенкови таму, бидејќи нема советски тенкови, тие се уништени. И овие ги чека истата судбина. Ме прашувате кое е решението? Тоа го прашувам Вашингтон. Кое е решението? Да се ​​остави Украина без мажи? Јас не сум претседател на Украина – изјави Милановиќ.

„Русија не е премногу слаба за тоа што го прави. Не станува збор за морал, каде до вчера луѓето беа разиграни пацифисти во фустани и сега би распарчувале луѓе. Решението не е промена на власта во Русија. Германските тенкови во Харков ќе ги доближат до Кинезите. Ова не е добра работа што се прави- предупреди тој, додавајќи дека е штетно за Западот.Спонзорирани линкови

Маркетинг