(Видео) Полицијата со полни раце работа: Евакуирани „Ист Гејт“ и Железничка станица, по дојави за поставени бомби

Точка

09/12/2022

11:14

2.419

Големина на фонт

а а а

И во шопинг центарот „Ист Гејт Мол“ во Скопје денеска имало дојава за бомба, по што реагирала и полицијата.

Евакуиран е целиот трговски центар и сите вработени додека траат проверките.

Откако досега имаше дојави за бомби во повеќе училишта низ Скопје, сега има закана и до Трговски центар.

Покрај дојавата за поставени бомби, евакуирана е и скопската Железничка станица. Полицијата го блокираше пристапот, а затворен е и целосно подвозникот од Центар кон Аеродром.

На терен има засилено полициско обезбедување кое ги евакуира граѓаните затечени кај Железничката станица, а забранет е и пристапот за автобусите на кои ова им е вообичаена почетна станица.

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар, соопшти МВР.

„Денеска (9.12.2022) околу 9:30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на седум средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите.

Исто така, пријавено е дека на електронска адреса била упатена закана за поставена експлозивна направа и во ТЦ „Ист гејт“, ТЦ „Бисер“, Транспортен центар, Флатирон и ПС Центар“ се вели во соопштението на МВР.

Веднаш се преземени неопходните мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случајот.Спонзорирани линкови

Маркетинг