Во светот има 646 милиони луѓе заразени со корона

Макфакс

28/11/2022

11:45

760

Големина на фонт

а а а

Во светот со коронавирусот се заразени 14.799.128 лица, а досега се регистрирани вкупно 646.262.639 случаи на заразени, објави статистичкиот портал „Ворлдометар“.

Досега оздравени се 624.826.934, а починале 6.636.577, податоците се до 9:00 часот.

Светската здравствена организација забележува дека податоците за бројот на опоравени не се прецизни, бидејќи не сите земји испраќаат ажурирани списоци.

Најмногу заразени со корона вирусот има во САД, Индија, Франција, Германија, Бразил и Јужна Кореја, пренесе Блиц.рс.Спонзорирани линкови

Маркетинг