Расте бројот на мртви, во земјотресот во Индонезија загинаа 321 лице

Макфакс

28/11/2022

10:51

777

Големина на фонт

а а а

Бројот на загинати во земјотресот што во понеделникот ја потресе Индонезија се искачи на 321, јавија локалните медиуми.

Националната агенција за управување со катастрофи (БНПБ) соопшти дека уште 14 лица се водат како исчезнати во земјотресот со јачина од 5,6 степени според Рихтер, регистриран на 18 километри југозападно од градот Цирањанг.

Тие потврдија дека бројот на загинати се искачи на 321.

Во Цирањанг оштетени се 56.311 куќи, а 73.693 лица се раселени.

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) соопшти дека во земјотресот животот го загубиле 100 деца помлади од 15 години.Спонзорирани линкови

Маркетинг