Алшехри: Лага е дека ќе добиеме Ролс Ројс за победата над Аргентина

Макфакс

26/11/2022

15:05

1.923

Големина на фонт

а а а

Селекторот на Саудиска Арабија, Ерве Ренар и напаѓачот Салех Алхешри, ги демантираа гласините кои се проширија на социјалните мрежи дека за сензационалната победа над Аргентина (2:10, секој играч ќе добие на подарок Ролс Ројс Фантон од саудискиот принц Мохамед бин Салман.

На прес-конференцијата пред мечот со Полска, напаѓачот Алшехри ги демантираше гласините дека секој фудбалер од принцот ќе добие автомобил вреден најмалку 460.000 долари.

Играчот рече дека гласините не се точни, а новинарот додаде: „Срамота е, нели?“

Сепак, Алшехри не беше расположен за шега.

„Ние сме тука да и служиме на нашата земја и да дадеме се од себе“, рече тој. „Значи, тоа е нашето најголемо достигнување“.

Одговор даде и селекторот Ренар; тој истакна дека е важно неговиот тим да не ги сфаќа лесно противниците и дека има намера да продолжи да се бори за победи.

„Имаме многу сериозен сојуз. Имаме многу сериозно министерство за спорт. Ова не е време за примање подароци. Ние само еден натпревар“, изјави селекторот на Саудиска Арабија.

„Сè уште треба да победиме на важни натпревари и се надевам дека ќе успееме. Оваа гласина не е точна. Во овој момент одигравме само еден натпревар“.Спонзорирани линкови

Маркетинг